Uproszczony prospekt informacyjny
Prospekt informacyjny
Prospekt informacyjny jest nieodłącznym elementem umowy deweloperskiej. Prospekt informacyjny jest rozbudowanym i obszernym dokumentem. Sporządzenie prospektu informacyjnego jest ustawowym obowiązkiem dewelopera, wynikającym zarówno z ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego („Stara Ustawa Deweloperska”) oraz ustawy z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym („Nowa Ustawa Deweloperska”).
Prospekt informacyjny jest istotnym dokumentem dla nabywcy, bowiem znajdują się w nim informacje dotyczące samego przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego, w ramach którego nabywca będzie nabywał konkretny lokal mieszkalny bądź dom jednorodzinny. Ponadto, informacje zawarte w prospekcie informacyjnym dają nabywcy możliwość zapoznania się z terenem sąsiadującym z terenem przedsięwzięcia lub zadania inwestycyjnego i wszelką infrastrukturą zlokalizowaną nieopodal. Zapoznanie się z informacjami wyszczególnionymi w prospekcie informacyjnym daje możliwość nabywcy lepszego poznania i zobrazowania okolicy oraz istniejących uwarunkowań.
Prospekt informacyjny dostarcza nabywcy informacji o deweloperze, dotychczasowym doświadczeniu dewelopera oraz jego sytuacji prawno – finansowej.
Doręczenie prospektu informacyjnego
Na gruncie Starej Ustawy Deweloperskiej prospekt informacyjny był udostępniany wyłączenie na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej. Po wejściu w życie Nowej Ustawy Deweloperskiej deweloper musi doręczyć prospekt informacyjny na trwałym nośniku, każdej osobie zainteresowanej, przed zawarciem z nią umowy deweloperskiej lub poprzedzającej ją umowy rezerwacyjnej. Deweloper zobowiązany jest do poinformowania zainteresowanego o każdej wprowadzonej zmianie do prospektu informacyjnego. Wszelkie zmiany dokonane w prospekcie muszą zostać doręczone zainteresowanemu w formie, w jakiej pierwotnie został doręczony prospekt informacyjny.
Prospekt informacyjny na gruncie Starej i Nowej Ustawy Deweloperskiej
Zakres informacji w prospekcie informacyjnym po wejściu w życie Nowej Ustawy Deweloperskiej jest znacznie szerszy niż obowiązujący na mocy Starej Ustawy Deweloperskiej. Obecnie Deweloper zobowiązany jest do wskazania m.in. daty uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie inwestycji albo zakończenia budowy domu jednorodzinnego czy daty wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu mieszkalnego. Ponadto, bardzo rozbudowana została część dotycząca nieruchomości i przedsięwzięcia deweloperskiego. Deweloper zobowiązany jest wskazać szereg informacji, między innymi takich jak: warunki i szczegółowe zasady obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej, warunki ochrony środowiska i zdrowia ludzi, przyrody i krajobrazu, dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej czy minimalną liczbę miejsc do parkowania.
Ponadto, po wejściu w życie Ustawy Deweloperskiej zostały wprowadzone postanowienia dotyczące zakresu finansowania przedsięwzięcia, które również zostały mocno rozbudowane i winny zostać szczegółowo wypełnione w standardowym prospekcie informacyjnym.
Uproszczony prospekt informacyjny
Uproszczony prospekt informacyjny jest szczególnym rodzajem prospektu informacyjnego, uregulowanym w art. 27 Nowej Ustawy Deweloperskiej. Uproszczony prospekt informacyjny dotyczy zakończonego już przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego. Jest to główna różnica pomiędzy uproszonym prospektem informacyjnym a standardowym prospektem informacyjnym.
Różnice pomiędzy uproszczonym prospektem informacyjnym a standardowym prospektem informacyjnym
Zakres informacji w uproszczonym prospekcie informacyjnym jest nieco węższy niż w standardowym prospekcie informacyjnym, niemniej uproszczony prospekt informacyjny w dalszym ciągu zawiera kluczowe informacje o inwestycji, tj. samej nieruchomości oraz zagospodarowaniu terenu sąsiadującego z inwestycją oraz nabywanym lokalu mieszkalnym bądź domu jednorodzinnym. Uproszczony prospekt informacyjny składa się, tak samo jak standardowy prospekt informacyjny, z części ogólnej oraz części indywidualnej.
Część ogólna Uproszczonego Prospektu Informacyjnego
- Dane identyfikacyjne dotyczące dewelopera: deweloper zobowiązany jest wskazać pełne informacje, tj. firma, forma prawna prowadzonej działalności, siedziba dewelopera, numer KRS, NIP, REGON oraz numer telefonu, adres poczty elektronicznej, adres strony internetowej dewelopera oraz numer faksu, jeżeli deweloper takowy posiada.
- Informacje dotyczące zrealizowanych już inwestycji: W tym miejscu należy wskazać trzy ostatnio zrealizowane już inwestycje, jeżeli deweloper takowe posiada. Powyższe pozwala nam zapoznać się z doświadczeniem dewelopera, jeżeli deweloper ukończył już wcześniej inwestycje.
- Informacje dotyczące nieruchomości i przedsięwzięcia deweloperskiego: Jest to najbardziej rozbudowana część prospektu informacyjnego. Zawiera informacje dotyczące samej nieruchomości, jak i terenów sąsiadujących z nieruchomością oddalonych o 100 m, jak i przewidzianych inwestycjach w promieniu 1 km od tego terenu objętego przedsięwzięciem. Deweloper nadto wskazuje jakie akty planowania przestrzennego lub inne akty prawne obowiązują na terenie objętym przedsięwzięciem deweloperskim lub zadaniem inwestycyjnym. W zależności od powyższego, deweloper uzupełnia odpowiednią część prospektu informacyjnego. Tak jak w standardowym prospekcie informacyjnym, deweloper zobowiązany jest wskazać szereg informacji, takich jak: warunki i szczegółowe zasady obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej, warunki ochrony środowiska i zdrowia ludzi, przyrody i krajobrazu, dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej czy minimalną liczbę miejsc parkowania.
W części ogólnej znajdują się również informacje dotyczące finansowania przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego. Niemniej, z uwagi na fakt, iż uproszczony prospekt informacyjny dotyczy już zrealizowanego przedsięwzięcia, nie umieszcza się w nim informacji dotyczących: zamierzonego sposobu i procentowego udziału źródeł finansowania przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego obejmującego rodzaj posiadanych środków finansowych oraz instytucjach finansowych, kolejno informacji dotyczących środków ochrony nabywców, obejmującej otwarty lub zamknięty rachunek powierniczy oraz wysokość stawki procentowej, według której obliczana jest kwota składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, głównych zasad funkcjonowania wybranego rodzaju zabezpieczenia środków nabywcy oraz nazwy instytucji zapewniającej bezpieczeństwo środków nabywcy oraz harmonogramu przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego, dopuszczenie możliwości waloryzacji ceny oraz określenie zasad waloryzacji, a nadto warunki, na jakich można odstąpić od umowy.
W przeciwieństwie do standardowego prospektu informacyjnego, deweloper sporządzając uproszczony prospekt informacyjny nie przekazuje informacji o powyżej wymienionych punktach związanych z finansowaniem przedsięwzięcia. Jest to główna różnica standardowego prospektu informacyjnego i uproszczonego prospektu informacyjnego.
Część indywidualna Uproszczonego Prospektu Informacyjnego
W tej części prospektu zawierane są informacje bezpośrednio dotyczące nabywanego lokalu mieszkalnego bądź domu jednorodzinnego. Deweloper zobowiązany jest wskazać cenę danej nieruchomości wraz z wyszczególnieniem ceny za m2, a nadto wskazać cechy nabywanej nieruchomości czy to lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego. Deweloper winien wskazać standard prac wykończeniowych w częściach wspólnych danego budynku oraz terenu wokół niego, ponadto technologię wykonania oraz wskazać liczbę kondygnacji nieruchomości. Ponadto winien określić usytuowanie lokalu mieszkalnego w budynku w przypadku lokali mieszkalnych oraz powierzchnię użytkową, układ pomieszczeń. Ta część różni się od standardowego prospektu informacyjnego brakiem wskazywania informacji o terminie, do którego nastąpi przeniesienie prawa własności nieruchomości wynikającego z umowy deweloperskiej art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 lub 5 lub ust. 2 Ustawy Deweloperskiej. Ta część nie dotyczy uproszczonego prospektu informacyjnego.
Do uproszczonego prospektu informacyjnego tak jak do standardowego prospektu, załącza się w formie załączników: rzut kondygnacji z zaznaczeniem lokalu mieszkalnego, wzór umowy, szkic koncepcji zagospodarowania terenu inwestycji i jego otoczenia z zaznaczeniem budynku oraz istotnych uwarunkowań lokalizacji inwestycji.
Podsumowanie
Podsumowując, informacje przekazywane w prospekcie informacyjnym czy to uproszczonym prospekcie informacyjnym mają za zadanie stworzyć nabywcy możliwość uzyskania jak największej ilości informacji dotyczącej nieruchomości, przedsięwzięcia czy zadania inwestycyjnego oraz terenów znajdujących się nieopodal.
Prawnik nieruchomości Warszawa – pełna oferta jest dostępna na stronie głównej.