Przedszkole – wysokość pomieszczeń
W odniesieniu do wymogów technicznych, jakie powinien spełniać lokal przeznaczony na przedszkole, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze zachowanie odpowiedniej wysokości pomieszczeń. Co do zasady wysokość pomieszczeń, w których prowadzone jest przedszkole powinna wynosić 3,0 m. Zgodnie jednak z § 72 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz § 20 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pomieszczenia w których wysokość powinna wynosić 3 m w świetle, mogą być obniżone do wysokości nie mniejszej niż 2,5 m w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji, pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
We wniosku do państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego właściwego dla danego województwa o wyrażenie zgody na odstępstwo wskazać należy, czy pomieszczenia, których dotyczy wniosek będą lub są usytuowane w istniejącym obiekcie budowlanym, który posiada już pozwolenie na użytkowanie, w istniejącym obiekcie budowlanym, dla którego inwestor chce zmienić sposób użytkowania, czy też nowo projektowanym obiekcie budowlanym. Ponadto, we wniosku należy zawrzeć adres obiektu, w którym znajdują się pomieszczenia, a jeżeli nie ma nadanego adresu, to numer ewidencyjny działki i nazwę ulicy. We wniosku podać także należy informacje na temat rodzaju i zakresu planowanej działalności – w opisywanym przypadku będzie to prowadzenie przedszkola. Kluczowym elementem jest uzasadnienie wniosku, które powinno zawierać m.in. powody techniczne lub funkcjonalne, dla których w pomieszczeniach nie mogą zostać spełnione wymogi techniczne tj. wysokość pomieszczenia nie może wynosić co najmniej 3 m, a także uzasadnienie zastosowanych rozwiązań. W zakresie obniżenia wysokości pomieszczenia, trzeba podać jego planowaną wysokość w centymetrach lub metrach oraz zamieścić informację, jaką funkcję ma pełnić pomieszczenie, dla którego ma być rozpatrywane odstępstwo, a także informację na temat osób przebywających/pracujących w poszczególnych pomieszczeniach, jak również informację na temat oświetlenia dziennego oraz wentylacji. Razem z wnioskiem należy przedłożyć koncepcję funkcjonalno-technologiczną rozpatrywanych pomieszczeń wraz z rzutem poziomym pomieszczeń z podaniem ich powierzchni, a także przekrój pionowy pomieszczeń z podaniem ich wysokości.
Właściwy państwowy wojewódzki inspektor sanitarny po dokonaniu analizy przedłożonych materiałów w drodze decyzji administracyjnej wyraża, bądź nie wyraża zgody na obniżenie średniej wysokości pomieszczeń przeznaczonych na prowadzenie przedszkola. Od wydanej decyzji przysługuje odwołanie do Głównego Inspektora Sanitarnego, za pośrednictwem państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.
Warszawski adwokat nieruchomości —> DOKŁADNA OFERTA <— Prawnik od spraw spadkowych z Warszawy