Przedawnienie roszczeń z umowy pośrednictwa
Umowa pośrednictwa uregulowana jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Jednakże, pomimo obszerności tej ustawy, przepisów regulujących samą umowę pośrednictwa jest niewiele. Ustawa w żaden sposób nie odnosi się do terminów przedawnienia wynikających z umowy pośrednictwa, dlatego też odpowiedzi na pytanie w jakim terminie przedawniają się roszczenia z umów pośrednictwa należy szukać w orzecznictwie.
Co mówi orzecznictwo?
I, tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 maja 2015 roku (sygn. III CSK 346/14), wskazuje cyt.: „W sytuacji, gdy ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 518) nie zawiera ogólnych przepisów o przedawnieniu roszczeń, w kwestii tej będą mieć zastosowanie ogólne przepisy kodeksu cywilnego, a więc art. 118 KC, przewidujący dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej trzyletni termin przedawnienia”.
Następnie, Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 stycznia 2007 roku (sygn. IV CSK 267/06) zauważa cyt.: „Roszczenie wynikające z umowy o pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, pozostające w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlega trzyletniemu przedawnieniu (art. 118 KC)”.
Zatem, w przypadku roszczeń wynikających z umów pośrednictwa stosujemy przepisy ogólne wynikające wprost z art. 118 Kodeksu Cywilnego. W myśl tego artykułu – jeżeli umowa pośrednictwa została zawarta pomiędzy przedsiębiorcami, okres przedawnienia roszczeń pomiędzy powyższymi podmiotami wynosi 3 lata. Jeżeli natomiast, umowa pośrednictwa została zawarta pomiędzy pośrednikiem – przedsiębiorcą a konsumentem, wówczas konsumenta obowiązuje 6 letni termin przedawnienia w stosunku do pośrednika. Przy czym należy mieć na uwadze, iż koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego.
Przykłady roszczeń
Dla przykładu wskazać można, iż podmiot zawierający umowę z pośrednikiem, tj. przedsiębiorca lub konsument może mieć w stosunku do pośrednika roszczenie, np. o narażenie na straty finansowe, wprowadzenie w błąd, dopuszczenie się rażącego niedbalstwa przy wykonywaniu umowy. Natomiast, sam pośrednik może mieć w stosunku do drugiej strony roszczenie, dla przykładu: o zapłatę wynagrodzenia za wykonaną pracę czy zwrot wydatków związanych z realizacją łączącej strony umowy.
Warszawski pośrednik nieruchomości —> OFERTA <— Adwokat od spraw spadkowych Warszawa