Prawo kosmetyczne – zmiany dotyczące formaldehydu
Komisja Europejska, na skutek opinii Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów z dnia 7 maja 2021 roku dotyczącej zmian w zakresie stosowania formaldehydu („Opinia”) Rozporządzeniem Komisji (UE) 2022/1181 z dnia 8 lipca 2022 roku („Rozporządzenie zmieniające”), zmieniła pkt. 2 preambuły do załącznika V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych („Rozporządzenie dotyczące produktów kosmetycznych”).
Formaldehyd sklasyfikowany został jako substancja rakotwórcza (kategoria 1B) i działająca uczulająco na skórę (kategoria 1) w załączniku VI części 3 do rozporządzenia nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 roku w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniającego i uchylającego dyrektywy 67/578/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1907/2006. Zgodnie z art. 15 Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych stosowanie w produktach kosmetycznych substancji sklasyfikowanych w tym załączniku jako substancje rakotwórcze kategorii 1B jest zakazane. W związku z tym stosowanie formaldehydu jako takiego w produktach kosmetycznych zostało zakazane.
Ponadto, załącznik V do Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych zawiera wykaz substancji dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych jako substancje konserwujące, uwalniających stopniowo formaldehyd o określonym progu.
W Opinii stwierdzono, że formaldehyd w dotychczas stosowanym progu 0,05% (500 ppm), dotyczącym stężenia formaldehydu w gotowym produkcie, nie chroni w wystarczającym stopniu konsumentów uczulonych na powyższą substancję. Wobec tego wskazano, iż próg ten powinien być obniżony do 0,001% (10 ppm). Nadto, wskazano, iż powinien on mieć zastosowanie do całkowitego uwolnionego formaldehydu niezależnie od tego, czy produkt zawiera jedną substancję uwalniającą formaldehyd czy większą ich liczbę. Z uwagi na powyższe, aby w sposób właściwy poinformować konsumentów uczulonych na formaldehyd o obecności formaldehydu, który może wywołać reakcję alergiczną, w pkt 2 preambuły do załącznika V do Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych dokonano zmiany wskazując, iż cyt: „każdy produkt gotowy zawierający substancje uwalniające formaldehyd musi mieć na etykiecie umieszczone ostrzeżenie „uwalnia formaldehyd”, jeśli całkowite stężenie formaldehydu uwolnionego w gotowym produkcie przekracza 0,001 % (10ppm), niezależnie od tego, czy produkt gotowy zawiera jedną lub więcej substancji uwalniających formaldehyd”.
Rozporządzenie zmieniające weszło w życie z dniem 31 lipca 2022 roku, jednakże prawodawca wyszedł naprzeciw branży kosmetycznej i dodał postanowienie, iż produkty, które zawierają wyższą wartość formaldehydu, tj. zgodnie z brzmieniem Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych w brzmieniu obowiązującym w dniu 30 lipca 2022 roku, mogą być wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej do dnia 31 lipca 2024 roku i udostępniane na rynku unijnym do dnia 31 lipca 2026 roku.
Warszawski prawnik od spraw spadkowych – Sprawdź Ofertę!