Obniżona stawka VAT dla branży kosmetycznej
Branża beauty do tego roku objęta była 23% stawką VAT. W styczniu 2024 roku ogłoszono, iż szykują się znaczące zmiany w zakresie opodatkowania VAT poprzez jego zmniejszenie i tak też się stało. W dniu 01 kwietnia 2024 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2024 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług („Rozporządzenie”), które było odpowiedzią na wielokrotnie komunikowaną przez sektor kosmetyczny potrzebę wsparcia.
Na etapie projektowania Rozporządzenia wskazywano, iż zmiana prawdopodobnie będzie dotyczyć między innymi salonów piękności i salonów kosmetycznych. Powyższe spowodowało, iż szeroko pojęta branża beauty zaczęła zastanawiać się czy powyższym zostaną objęte również salony z makijażem, medycyną estetyczną oraz salony usług SPA, głównie masaży. Jednakże tak się nie stało. Zgodnie z Rozporządzeniem, obniżono stawkę VAT z 23% do 8%, niemniej nie wszystkie usługi kosmetyczne zostały objęte zmniejszonym podatkiem VAT.
Usługi kosmetyczne objęte 8% VAT
Rozporządzenie szczegółowo wskazuje, jakie usługi od dnia 01 kwietnia 2024 roku objęte zostały 8% podatkiem VAT. Stawką 8% zostały objęte usługi sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU, tj. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług: 96.02.13.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, ex 96.02.14.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu oraz 96.02.19.0 Pozostałe usługi kosmetyczne.
W tych kategoriach zostały umieszczone zabiegi pracochłonne takie jak zabiegi pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i okolic twarzy, charakteryzujące się tym, iż nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej. Ponadto, usługi manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, przekłuwania uszu, związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, depilacji, pielęgnacji ciała, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.
Usługi kosmetyczne nieobjęte 8% VAT
Z katalogu usług kosmetycznych nieobjętych 8% VAT zostały wykluczone usługi takie jak: wykonanie tatuażu, szeroko pojęty piercing, masaże, zabiegi chirurgii plastycznej oraz usługi solarium, a nadto wszelkie zabiegi, które zostaną uznane za usługi świadczone w zakresie opieki zdrowotnej.
Na uwadze należy mieć, iż pomimo wskazania, iż z katalogu zostały wykluczone usługi świadczone w zakresie opieki zdrowotnej, to zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18, 18aa i 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia świadczone przez podmioty lecznicze bądź wskazane zawody medyczne, objęte są niezmiennie zwolnieniem od podatku VAT.
Cel wprowadzonych zmian
Zakładano, iż obniżenie stawki VAT do 8 % spowoduje popyt na usługi kosmetyczne, a w konsekwencji zwiększyć ich dostępność i być może, tym samym stworzy nowe miejsca pracy, jak również zmniejszy szarą strefę. Zauważyć należy, iż zmniejszenie podatku VAT dla branży beauty winno w perspektywie czasu ustabilizować sektor kosmetyczny, co następnie może przełożyć się na innowacyjność i większy profesjonalizm oferowanych usług. Stwierdzić zatem należy, iż powyższe może przynieść wymierne korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i konsumentom. Zmniejszenie obciążenia podatkowego stwarza możliwość zwiększenia konkurencyjności usług, co z kolei może przełożyć się na częstotliwość korzystania z usług kosmetycznych.
Podsumowanie
Zmiana stawki VAT z 23% na 8% w branży beauty jest wynikiem długotrwale prowadzonych rozmów i konsultacji z przedstawicielami sektora kosmetycznego, którzy na szeroką skale odczuli skutki w czasie pandemii covid -19. Tym samym, rozmowy w przedmiocie zmniejszonej stawki VAT prowadzone były już od 2020 roku z pozytywnym skutkiem. Obniżenie podatku wprowadzonym Rozporządzeniem, ma na celu wsparcie przedsiębiorców, których dotknęły trudnościami gospodarcze.
Zapraszamy również do zapoznania się z pełną ofertę i cennikiem naszego warszawskiego prawnika od nieruchomości.