Branża beauty zyska na obniżeniu VAT – czy stawka spadnie do 8%?
Szeroko rozumiany sektor usług kosmetycznych do tego roku objęty był 23% stawką VAT. W odpowiedzi na potrzebę wsparcia tego sektora, rząd ogłosił wprowadzenie znaczącej zmiany w zakresie opodatkowania VAT poprzez jego zmniejszenie. Powyższe, zapowiedziane zostało przez Premiera Donalda Tuska pod koniec stycznia 2024 roku.
Prace na rozporządzeniem
Na skutek tego, w wykazie prac legislacyjnych Ministra Finansów pojawił się punkt dotyczący prac nad „Rozporządzeniem Ministra Finansów zmieniającym rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług” („Rozporządzenie”), dotyczącym właśnie szeroko pojętej branży kosmetycznej. Planowany termin wydania Rozporządzenia to miesiąc marzec 2024 roku.
Cel zmiany stawki VAT
Wskazano, iż „Celem projektowanej regulacji jest obniżenie z 23% do 8% stawki VAT na określone usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku”. Istotą projektu Rozporządzenia jest rozszerzenie katalogu usług objętych obniżoną stawką VAT do 8%, którą obecnie cieszy się m.in. branża usług fryzjerskich. Zmiana ma dotyczyć m.in. „salonów piękności i kosmetycznych”. Być może dojdą do tego także salony z makijażem, medycyną estetyczną oraz usługi SPA.
Zmiana stawki VAT z 23% na 8% w branży beauty jest wynikiem długotrwałych rozmów i konsultacji z przedstawicielami sektora kosmetycznego. Obniżenie podatku ma na celu wsparcie przedsiębiorców, którzy od dłuższego czasu borykają się z trudnościami gospodarczymi, szczególnie nasilonymi w wyniku pandemii COVID-19.
Korzyści dla branży beauty płynące z obniżenia stawki
Obniżenie stawki VAT do 8 % może spowodować popyt na usługi kosmetyczne, a w konsekwencji zwiększyć ich dostępność i być może, tym samym stworzyć nowe miejsca pracy, jak również zmniejszyć szarą strefę. Zmniejszenie podatku VAT dla branży beauty spowoduje ustabilizowanie sektora kosmetycznego, co następnie może przełożyć się na innowacyjność i większy profesjonalizm oferowanych usług. Stwierdzić zatem należy, iż powyższe może przynieść wymierne korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i konsumentom. Zmniejszenie obciążenia podatkowego stwarza możliwość zwiększenia konkurencyjności usług, co z kolei może przełożyć się na częstotliwość korzystania z usług kosmetycznych.
Prace jeszcze trwają
Na dzień dzisiejszy jednak, brak jest szczegółowo wskazanego katalogu usług obejmujących sektor branży kosmetycznej. Nad powyższym trwają prace, dlatego też na więcej szczegółów musimy poczekać do dnia opublikowania Rozporządzenia. Zauważyć należy, iż sektor kosmetyczny proponuje nam bardzo szeroki wachlarz usług, czy zatem wszystkie zostaną objęte obniżoną stawką VAT? Niemniej jednak, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w branży beauty czekają na obniżenie podatku.
Warszawski prawnik od nieruchomości —> PEŁNA OFERTA <— Prawnik do spraw spadkowych z Warszawy