Kroki do Przeprowadzenia Badania Stanu Prawnego
Przeprowadzenie badania stanu prawnego nieruchomości to ważny etap przy planowaniu zakupu, sprzedaży czy też inwestycji w nieruchomości. Pozwala on na upewnienie się, czy nieruchomość jest wolna od obciążeń i praw osób trzecich, a także czy można nią swobodnie dysponować. Badanie stanu prawnego nieruchomości powinno być istotne zarówno dla małego, jak i dużego inwestora. Badanie stanu prawnego nieruchomości jest procesem wieloetapowym, który wymaga skrupulatnej analizy wielu dokumentów i rejestrów. Poniżej przestawiamy kroki do przeprowadzenia badania stanu prawnego nieruchomości. Przy czym podkreślenia wymaga, iż każda nieruchomość jest inna, dlatego też poniższe kroki mogą być podobne, ale w ostateczności powinny być dopasowane odpowiednio pod daną nieruchomość.
1. Wstępna analiza i przygotowanie listy dokumentów:
- Pierwsza informacja jaką należy przekazać radcy prawnemu przeprowadzającemu badanie stanu prawnego nieruchomości to numer księgi wieczystej.
- Numer księgi wieczystej należy pozyskać od sprzedającego.
- Gdy sprzedający dysponuje jedynie starym numerem księgi wieczystej radca prawny pomoże ustalić nowy elektroniczny numer.
- Na pierwszym spotkaniu można już omówić treść księgi wieczystej oraz widniejące w niej wpisy. Podczas pierwszego spotkania można też omówić i określić zakres badania tj. czy ma to być pełne badanie czy jedynie key findings.
- Następnie radca prawny przygotowuje listę dokumentów, które niezbędne są do przeprowadzenia badania. Jest to pierwsza wstępna lista dokumentów. Po otrzymaniu dokumentów i ich analizie lista może zostać uzupełniona o prośbę o kolejne dokumenty i informacje
2. Analiza dokumentów
- Wypis z księgi wieczystej – W Polsce dostęp do ksiąg wieczystych jest możliwy online przez portal elektroniczne Księgi Wieczyste. Jest to publiczny rejestr zawierający informacje o stanie prawnym nieruchomości. Wypis z księgi wieczystej pozwala nam zweryfikować kto jest właścicielem/ użytkownikiem wieczystym nieruchomości oraz jakie obciążenia ustanowione są na nieruchomości, przykładowo służebności, hipoteki oraz czy toczą się postępowania egzekucyjne w stosunku do nieruchomości.
- Podstawy nabycie -kluczowy dokument potwierdzający prawo własności poprzednich właścicieli. Należy sprawdzić, czy uprzednie transakcje przeprowadzone były zgodnie z prawem, czy nie ma wątpliwości co do ciągłości przenoszenia własności. Badaniu podlegają umowy sprzedaży, umowy przedwstępne, umowy warunkowe, umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego, ale również decyzje administracyjne stwierdzające nabycie nieruchomości z mocy prawa (tzw. decyzje komunalizacje).
- Dokumenty związane z geodezją i katastrem – wypis z rejestru gruntów zawiera informacje o powierzchni, kształcie, sposobie użytkowania działki. Mapa z ewidencji gruntów i budynków (wyrys z mapy ewidencyjnej) to graficzne przedstawienie nieruchomości.
- Decyzje dotyczące podziału nieruchomości – jeśli nieruchomość była dzielona, ważne jest sprawdzenie, czy proces podziału przebiegł zgodnie z prawem czy decyzja podziałowa jest ostateczna i prawomocna.
- Dokumenty związane z planowaniem przestrzennym – wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w przypadku gdy nieruchomość znajduje się na terenie objętym planem albo decyzja o warunkach zabudowy jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Zaświadczenie, z którego wynika, że dla działek nie został zatwierdzony uproszczony plan urządzenia lasu, a dla przedmiotowych działek nie była wydana decyzja, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach – zaświadczenie niezbędne jest do sprawdzenia czy Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Lasy Państwowe, przysługuje z mocy prawa prawo pierwokupu.
- Zaświadczenie, że nieruchomość nie jest objęta uchwałą rady gminy wyznaczająca obszar rewitalizacji i obszar zdegradowany, a także nie jest objęta uchwałą rady gminy ustanawiającą Specjalną Strefę Rewitalizacji – zaświadczenie niezbędne jest to sprawdzenia czy gminie przysługuje prawo pierwokupu.
- Zaświadczenie o braku zaległości w podatkach oraz decyzja określająca wysokość podatku od nieruchomości – zaświadczenie poświadczające brak zaległości w podatku od nieruchomości oraz decyzja określająca wysokość podatku od nieruchomości.
- Zaświadczenie z urzędu skarbowego o zwolnieniu z podatku lub uregulowaniu podatku od spadku lub darowizny – zaświadczenie należy pozyskać w Urzędzie Skarbowym w sytuacji gdy nieruchomość została nabyta w drodze spadku lub darowizny.
- Dokumentacja techniczna budynku – na dokumentacje techniczną budynku składają się m.in. plany i projekty, pozwolenia na budowę, pozwolenia na użytkowanie lub zawiadomienie o zakończeniu budowy, informacje o wykonanych remontach, przebudowach, dobudowach i przeglądach.
- Zaświadczenie o samodzielności lokalu – sprawdzamy zarówno dla lokali mieszkalnych, jak i użytkowych.
- Świadectwo energetyczne – dokument informujący o zużyciu energii i efektywności energetycznej nieruchomości.
- Ochrona konserwatorska, wpis do rejestru zabytków – pociągają za sobą ograniczenia w remontach, przebudowie, rozbudowie. W określonych przez prawo przypadkach niezbędne są konsultacje oraz pozyskiwanie zgody konserwatora zabytków.
- Umowy najmu, dzierżawy, użyczenia – niezbędne jest ustalenie nie tylko czy umowy są zawarte, ale jaka jest ich treść, chociażby w kontekście wypowiedzenia.
3. Kontrola fizyczna stanu nieruchomości – poza badaniem stanu prawnego nieruchomości rekomendowane jest:
- potwierdzenie rzeczywistego / faktycznego stanu nieruchomości.
- sprawdzenie, czy istniejące na nieruchomości budowle są zgodne z dokumentacją.
Jest to ważne, po pierwsze dlatego że nieruchomość może mieć wady fizyczne, które są dla nas nie do zaakceptowania. Po drugie, dlatego że w akcie notarialnym kupujący składają oświadczenie w zakresie znajomości stanu technicznego i użytkowego nieruchomości.
4. Przygotowanie raportu z badania stanu prawnego nieruchomości
W zależności od potrzeb klienta, w oparciu o ustalony zakres zlecenia radca prawny może przygotować:
- pełny raport – raport zawierający szczegółowy opis każdego dokumentu, ze wskazaniem wszystkich nieścisłości oraz wszystkich ewentualnych ryzyk.
- key findings raport – raport zawierający opis tylko niektórych dokumentów ze wskazaniem istotnych ryzyk.
5. Ewentualne uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości:
Jeżeli w trakcie badania stanu prawnego okaże się, iż niezbędne jest:
- uregulowanie stanu prawnego np. przeprowadzenie postępowań spadkowych
- wykryte zostaną nieścisłości lub błędy, należy podjąć kroki w celu ich sprostowania, uporządkowania lub poprawienia.
Radca prawny specjalizujący się w nieruchomościach ocenia jakiego rodzaju jest to wada / ryzyko, czy można ją naprawić, w jaki sposób, jaki czas jest do tego niezbędny. Wady oraz ryzyka wskazywane są w raporcie. W raporcie sygnalizowane są również możliwości podjęcia działań naprawczych.
6. Zasady, którymi kieruje się kancelaria w badaniu stanu prawnego nieruchomości
- dokładność i rzetelność – podczas badania stanu prawnego nieruchomości niezbędne jest dokładne zbadanie wszystkich dokumentów i rejestrów. Każdy, nawet najmniejszy szczegół może mieć znaczenie dla oceny stanu prawnego nieruchomości.
- aktualność danych – wszystkie zebrane informacje i dokumenty muszą być aktualne. Księgi wieczyste, wyciągi z rejestrów gruntów czy planów zagospodarowania przestrzennego powinny odzwierciedlać obecny stan prawny.
- zgodność z prawem – wszystkie umowy i transakcje dotyczące nieruchomości muszą być zawarte zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w dacie ich zawarcia. Należy zweryfikować, czy poprzednie transakcje zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem.
- pełna identyfikacja stron – każda osoba, która jest stroną umowy dotyczącej nieruchomości, powinna być jednoznacznie zidentyfikowana. Obejmuje to weryfikację tożsamości aktualnych właścicieli, a także osób posiadających inne prawa do nieruchomości (np. służebności).
- sprawdzenie obciążeń i ograniczeń – należy dokładnie zbadać wszelkie obciążenia hipoteczne, służebności, ograniczenia wynikające z decyzji administracyjnych i inne prawa osób trzecich, które mogą wpływać na korzystanie z nieruchomości.
- analiza planu zagospodarowania przestrzennego – kluczowe jest sprawdzenie, czy istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, na którym znajduje się nieruchomość, oraz czy nieruchomość jest zgodna z ustaleniami tego planu i czy z planu wynikają jakieś ograniczenia w zabudowie.
- ustalenie historii nieruchomości – historia nieruchomości powinna być przeanalizowana, aby upewnić się, że nie ma roszczeń, które mogłyby wpłynąć na jej stan prawny np. czy przypadkiem w stosunku do nieruchomości nie ma roszczeń reprywatyzacyjnych.
- konsultacja z ekspertami – zaleca się konsultację z prawnikiem do spraw nieruchomości oraz notariuszem, pośrednikiem nieruchomości, a również doradcą kredytowym, aby uzyskać kompleksową opinię na temat stan prawnego nieruchomości.
Warszawski prawnik do spraw spadkowych – sprawdź kompletną ofertę i aktualny cennik.