Co trzeba zrobić, aby zostać radcą prawnym?
Radca prawny, podobnie jak adwokat, jest przedstawicielem zawodu zaufania publicznego, zajmującym się profesjonalnym świadczeniem pomocy prawnej. Jest to zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Radca prawny może udzielać porad i konsultacji prawnych, sporządzać opinie prawne oraz występować w wszelkich sprawach przed sądami i urzędami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Przed sądem nosi togę z niebieskim żabotem. Co trzeba zrobić, aby zostać radcą prawnym?
Studia
Pierwszym krokiem jest ukończenie wyższych studiów prawniczych, które w Polsce trwają 5 lat. Od tego momentu jest się prawnikiem, czyli magistrem prawa, jednak jest to dopiero początek drogi do zostania radcą prawnym. Wiele osób już na etapie studiów zaczyna pracę w branży prawniczej, aby zdobywać doświadczenie, bowiem warto ugruntować wiedzę teoretyczną w praktyce.
Aplikacja radcowska i możliwości zwolnienia się z obowiązku odbycia aplikacji
Jest kilka sposobów wykonania drugiego kroku, aby zostać radcą prawnym. Najbardziej typowym jest aplikacja radcowska. Najpierw trzeba zdać egzamin wstępny. Ci, którzy napiszą go wystarczająco dobrze, mogą rozpocząć 3-letnią aplikację radcowską. Podczas trwania aplikacji młodzi adepci przygotowują się praktycznie do zawodu pod okiem patrona, uczestniczą w szkoleniach i wykładach, a także odbywają praktyki w różnych instytucjach i sądach. W trakcie aplikacji odbywają się egzaminy – należy zdać wszystkie, aby przejść na kolejny rok aplikacji. Po skończonej i zaliczonej aplikacji, można przystąpić do egzaminu radcowskiego. Niektórzy są zwolnieni z obowiązku odbycia aplikacji – są to na przykład profesorowie i doktorzy habilitowani nauk prawnych, osoby, które zajmowały stanowisko sędziego, prokuratora lub wykonywały zawód adwokata albo notariusza, a także osoby, które, posiadając określone kwalifikacje, przez dłuższy czas wykonywały niektóre zawody i zadania związane z wymiarem sprawiedliwości, na przykład zajmowały stanowisko asesora prokuratorskiego, referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, aplikanta sądowego, aplikanta prokuratorskiego, asystenta prokuratora lub spełniły inne przesłanki określone w art. 25 Ustawy o radcach prawnych. Mogą one przystąpić od razu do egzaminu radcowskiego bez odbywania aplikacji.
Inne wymagania
Poza aplikacją (lub spełnieniem przesłanek zwolnienia się z obowiązku jej odbycia), aby zostać radcą prawnym należy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, korzystać z pełni praw publicznych, a także być osobą nieskazitelnego charakteru, która swoim dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu.
Egzamin radcowski
Po skończonej aplikacji lub spełnieniu warunków opisanych wyżej, można przystąpić do egzaminu radcowskiego. Jest to trwający kilka dni egzamin, który obejmuje praktyczną wiedzę z zakresu prawa karnego, cywilnego, administracyjnego oraz zasad etyki zawodu.
Radca prawny – i co dalej?
Po zdanym egzaminie radcowskim i złożeniu ślubowania oraz wpisaniu na listę radców prawnych można zacząć wykonywać zawód radcy prawnego. Radca prawny może założyć własną działalność gospodarczą (kancelarię) i za jej pomocą współpracować z klientami; może też podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (in house lawyer). Niezależnie jednak od obranego sposobu wykonywania zawodu, konieczne jest zdobywanie doświadczenia, poszerzanie kompetencji i ciągły rozwój. Prawo w Polsce zmienia się niezwykle dynamicznie, więc aby pozostać aktualnym radcy prawni mają obowiązek szkolenia się, co skrupulatnie kontroluje właściwa Izba Radców Prawnych.
Specjalizacja
Jakkolwiek można być zorientowanym w całym systemie prawa, tak nie da się być specjalistą we wszystkich jego dziedzinach. Współcześnie warto więc wybrać dziedzinę prawa, w której radca prawny będzie się specjalizował. Tak nasza kancelaria – JKM Kancelaria Radców Prawnych Jarzec-Koślacz Miśkiewicz radcowie prawni s.c. specjalizuje się w prawie nieruchomości.
Zapraszamy również do zerknięcia na naszą ofertę dotyczącą usług adwokata od spraw spadkowych w Warszawie.