Żele do rąk a unijne wytyczne
W dniu 16 listopada 2020 roku na stronie internetowej Komisji Europejskiej zostały opublikowane wytyczne z dnia 12 listopada 2020 roku dotyczące oświadczeń, którymi nie można się posługiwać w oznakowaniu żeli/płynów do rąk klasyfikowanych jako produkty kosmetyczne. Na produktach kosmetycznych nie powinny znajdować się żadne pośrednie bądź bezpośrednie oświadczenia, wskazujące na przeciwbakteryjne działanie produktu. Zastosowanie tego typu oświadczeń na etykietach oraz reklamach danego produktu, wywołuje wrażenie, że główną funkcją żelu do rąk są właściwości wirusobójcze, co wprowadza konsumenta w błąd.
Dokument opublikowany dnia 12 listopada 2020 roku został przygotowany przez podgrupę ds. produktów z pogranicza, a następnie zatwierdzony przez Grupę Roboczą ds. Produktów Kosmetycznych. Nie jest to dokument Komisji Europejskiej. Zawiera on przykłady oświadczeń, które wprowadzają konsumenta w błąd, jeśli zostaną umieszczone na etykietach żeli do rąk wprowadzanych do obrotu jako produkty kosmetyczne, albowiem nie wskazują na główną funkcję kosmetyczną. Nie należy zatem stosować na produktach kosmetycznych oświadczeń: przeciwwirusowe, wirusobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwmikrobowe oraz ich odmiany, takie jak „składniki przeciwbakteryjne”, „właściwości przeciwwirusowe”, a także dezynfekcja, antyseptyczne, zabija X% drobnoustrojów, dekontaminacja, formuła zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), anty-COVID-19. Zakazane jest stosowanie odniesień i aluzji do pandemii, choroby, infekcji, koronawirusa, bakterii, wirusów, zarazków, grzybów, dezynfekcji, zastosowania medycznego, zawartości procentowej alkoholu w produkcie, bezpiecznych rąk. Na produkcie nie mogą się znajdować zdjęcia lub elementy graficzne, przedstawiające koronawirusa, bakterie, drobnoustroje, czerwony krzyż sugerujący konotację medyczną, znak STOP oraz wszelkie znaki związane ze szpitalem, pierwszą pomocą, apteką.
Powyższe wytyczne nie są prawnie wiążące, ponieważ wyłącznie Europejski Trybunał Sprawiedliwości może dokonywać ostatecznej interpretacji prawa Unii. Służą one wyłącznie jako „narzędzie” używane przez właściwe organy i sądy krajowe przy rozpatrywaniu indywidualnych przypadków.
Prawnik od spraw spadkowych Warszawa —> PEŁNA OFERTA <— Prawnik nieruchomości Warszawa